Dzień bezpieczeństwa - szkolenie z zakresu procedur bezpieczeństwa

W Zespole Szkół Milenium w dniach 25-26.01.2024 r. odbyło się kompleksowe szkolenie z zakresu szkolnych procedur bezpieczeństwa poprowadzone przez płk rez. dr. Krzysztofa Danielewicza (Security in Practice).

Pierwszego dnia na szkoleniu teoretycznym kadra nauczycielska i administracyjna została zapoznana z procedurami bezpieczeństwa oraz systemem wczesnej identyfikacji i neutralizacji zagrożeń. Zostały omówione mankamenty w systemie bezpieczeństwa polskich szkół oraz przedstawiono statystyki dotyczące zdarzeń w szkołach. Każdy uczestnik szkolenia został poinstruowany jak zachować się w trakcie zagrożenia i zadbać o bezpieczną ewakuację lub azyl.

Drugiego dnia odbyły się ćwiczenia praktyczne. Uczniowie wraz z kadrą nauczycielską i administracyjną w pierwszej kolejności przećwiczyli ewakuację ze szkoły w trakcie lekcji, a następnie powtórzyli ćwiczenie podczas przerwy między lekcjami. Kolejnym etapem ćwiczeń był „azyl”, czyli bezpieczne schowanie się w zakluczonej klasie w celu przeczekania zagrożenia ze strony osoby niebezpiecznej. To samo ćwiczenie zostało powtórzone w trakcie przerwy. Wszyscy na koniec zostali ewakuowani i przeszli do docelowego miejsca ewakuacji.

Dzięki szkoleniu każdy uczeń oraz kadra są świadomi, jak postępować w sytuacji zagrożenia, co zwiększa ogólne poczucie bezpieczeństwa w szkole. Ćwiczenia praktyczne, takie jak ewakuacja i schronienie się, zostały zrealizowane w sposób skoordynowany, a wszyscy uczestnicy zostali poinstruowani, jak skutecznie działać w sytuacjach krytycznych.